東京ジャーミーと文化センターにおいて

 

Tokyo Camii Tarihçe

1917 yılında Rusya'da sosyalist devrimi meydana Türklerin çok sayıda Rusya'da yaşayan Rusya'dan tahliye etmek zorunda kaldılar. Bunlar arasında, Türkiye'nin birçok ilinden Kazan Mançurya ile Japonya'da sığınan kim ve sonra Tokyo'da yerleşti. okul (1937) açmak için bir Maharre-Lee Isurami'ie Derneği (1922), kurulan o 曰 本 hükümetinin himayesinde (1938) Camii inşa. Geç Abudeuruhayu Kurban Ali ve Sayın merhum Abudzurreshidzu Sayın Iburahimu Ri Güzel Idol başarı doğan Kazan Devlet özellikle dikkat layık.

yerin uzun bir dua olarak rol oynamıştır Tokyo Camii, oldu, ama sonuç yaşlanma, 1986 yılında yıkıldı. Tokyo Türkiye Amerikan Derneği "Cami yeniden yapılanma", Türkiye Cumhuriyeti bağışlanacak oldu koşuluyla, Maharre-Lee Isurami'ie Derneği adına 1953 yılında kurulmuş tarafından sitedir. Türkiye'de uzunluğu Türk Din Ajansı Mehmet Nuri Yılmaz Cumhuriyeti'ni karşıladı, Tokyo Camii fonu 1997 yılında kuruldu. 30 Haziran'da başlanan inşaat iş, 1998 iki yıl içinde tamamlanması gördü. 2000 yılında açılışı yapılmış ve 30 Haziran 曰 盛 Üniversitesi gerçekleştirilir, Tokyo cami açıldı.

 

Tokyo Camii ve kültür merkezi binası habercisi inşaatı Kajima Corporation tarafından yapıldı. Tasarım Sayın Türk mimar Muharremu-Hirimi-Shenarupu olduğunu. İç ve dış ince işleri Türk sanat ustası elinde yapıldı. Sumio Ito ve Akira Wakabayashi Sayın Kajima Corporation Japon yan proje koordinatörü Sayın ustabaşı Tsuruki Furukawa, bir yardımcısı alan yönetmen 俣 Sayın küçük 悌 iki. Türkiye tarafı koordinatörü biri Sayın Sami Goreng, site yöneticisi Sayın Mustafa Isukenderu olduğunu. tamamlanması için projenin başından itibaren bir tercüman Sayın Gyurechi-Selim Yücel olarak görev yaptı. Camii tabanına Kita şu dönemi Türkiye Isukenderu Para Profesörü tarafından oluşturuldu gösteren bir şiir vardır.

Teşekkürler, teşekkürler, bu Tokyo Camii açılışı onun曰kutladı
bu cami tüm sevinç getirdi Umin厶
ancak daha önce bir cennet oldu
bu cami kuşları sol yapılan yalnızlık atlama vardı
da mucize曰本etkiledi Türklerin elinde zanaatkar
bir kez daha bu cami yeniden doğmuş
güzel Hirimi şeklinde canlandırıldı
yine bu Camii mümin tam bir yol haline
tarih bu dünyada da ölümden sonra da oyulmuş oldu
güneşin ülkesi HijiriHikari oldu Tokyo Camii
(İslam Hicri 1419-1421)

"Kalp" Chrysler 厶 文 Akira bir Camii'dir. Tokyo Camii ve kültür merkezi bir geleneksel Osmanlı tarzı mimari İslam medeniyetinde dini mimarinin tepe inşa olmasıdır. Gelenekten geleceği uzayda biri özetlenmiştir bir yapıdır. Waketemo yeniliği, gelenek bir binada henüz tamamlanmış Görmez vardı, bir o büyük kubbenin birinin merkezinde yarım kubbe altı ile tasarlanmış olmasıdır. Hakkında geleneksel mimarisine yeni bir katkı olarak çekilecek.
 

yerine sadece taklit değil, detaylara geleneksel mimarisi dikkat tasarım koşullarını korumak için sadık olsa da, binanın tasarım orijinal tamamlanmıştır. Türk İslam sanatının bütün alanlarını temsil eden her parça Tokyo Jai birbirleriyle uyum içinde bulunmaktadır.
 aynı zamanda felsefi bir arka plana sahip adresindeki Camii Dekorasyon, bu tanımlanmış bir rol sorumludur. Örneğin, kubbe dekorasyon kubbe derinliğini hissetmek için yapılır, ana kubbe yarı kubbe ve iç duvar arazi evreni temsil gölgelik temsil eder. "Allah sizin için yeryüzü, gökyüzü bir gölgelik yaptı cenneti yapmıştır, ayrıca akarlar, şekillendirmek için çarpıcı bir rakam ihsan, çeşitli iyi senin lütuf ödenmiştir bir şahsiyet kişidir." Al-kafir bölüm (40-64)

Ve varoluşun tüm Tanrı arasındaki ilişki sadece, ve çok taraflı meydanda farklı bir geometrik motifi vardır görüntüler. Mukarnas (stalaktit) bu için kullanılır. vurgulayan geleneksel Modern bir arada, için, tutumlu mimari düşünce altında, dekorasyon, her türlü tam olarak yararlanmak, Isla Ichimu, hat "Nonfigurachibu, aynı zamanda Abusutsure resim bir olarak anılacaktır", saf Türk İslam mimarisi Bu can yükseldi.

Camii site alanı taban alanı inşaat 1693 metrekare pirinç, kare pirinç. Bina RC yapısında, don direnci yüksek olmasıdır. Büyük kubbe iç Çeşidi kullanılmadan yapılmıştır. İç ve dış duvarlar taş veya mermer, sadece özel teknikler kullanılarak destek üzerine monte edilmiş, yapıştırıcılar kullanılmamaktadır. akustik içinde cami bundan daha önce binlerce yıl kullanılmıştır Omotte "kubbe iç boşluğu" gerçekleşmiştir. 

Camii'nin birinci katında giriş holü, geleneksel Türk evlerinin oda yeniden edilmiş çizim, sanat sergi salonu bir Türk-İslam eseri olarak tasarlanmıştır. Aynı katta salon yerleştirilen çok amaçlı, örneğin Cuma namazı ve festivaller ibadet olarak, bir ibadet parkı, özel 曰 olarak kullanılabilir olduğunu. Buna ek olarak, aynı zamanda bu tür düğün ve festivaller gibi çok amaçlı toplama için uygundur.
 

630 kişi aynı anda ibadet edebilir asma olmak üzere, dua arasındadır. Gerekirse, bir veranda ve birinci katta ibadet alan olarak kullanılabilir. Bu durumda, maksimum doluluk yaklaşık 2000 kişidir. Ana kubbenin yüksekliği ABD 23.25 olduğunu, minarenin yüksekliği 41.5 pirinç. bodrum ve birinci katta ve bir çok amaçlı salon, Türk özel evin misafir odası, bir kütüphane, sergi salonu, konferans salonu, kontrol odası, misafir odası çoğaltılması, bir tuvalet ve benzeri yoktur.

Muharrem Hilmi Şenalp

Share